🇬🇧

פלדה 4150

פלדת סגסוגת Cr-Mo בפחמן גבוה

1100–1550 MPaחוזק מתיחה
950–1400 MPaכניעה
320–450 HBקשיות
7.85 g/cm³צפיפות
205 GPaמודול E
42%עיבודיות

ערכים טיפוסיים למצב המסירה שבכותרת

4150 היא אחות של 4140 עם כ-0.5% פחמן. הפחמן הנוסף נותן קשיות ועמידות לבלאי גבוהות יותר אחרי הקשיה, על חשבון מעט עמידות לשבר ונוחות ריתוך.

היא משמשת לחלקי בלאי, לגלגלי שיניים בעומס, לצירים ולקנים של כלי ירייה.

תכונות מכניות ופיזיקליות

תכונהערךהערה
חוזק מתיחה Rm1100–1550 MPa
גבול כניעה Rp0.2950–1400 MPa
התארכות A10%
קשיות320–450 HB
מודול אלסטיות E205 GPa
צפיפות ρ7.85 g/cm³
עיבודיות42%דירוג יחסי במאגר האתר

הרכב כימי (משקלי %)

יסודתחוםתפקיד
C פחמן0.48–0.53חוזק וקשיות
Cr כרום0.80–1.10יכולת הקשיה
Mo מוליבדן0.15–0.25יכולת הקשיה ועמידות להתפרכות בהרפיה
Mn מנגן0.75–1.00
Si צורן0.15–0.35
Fe ברזליתרה

הטווחים לפי SAE J404 ו-ASTM A322. ‏P עד 0.035, ‏S עד 0.040. המקבילים בתקנים אחרים קרובים בהרכב, לא זהים.

מצבי אספקה וטיפול תרמי

בפלדות סגסוגת, הכרום, המוליבדן והניקל מעלים את יכולת ההקשיה: חלקים עבים יותר מגיעים לקשיות מלאה גם במרכז. התכונות נקבעות בעיקר בטיפול התרמי.

מצבתכונותמתי בוחרים
מרוכך (Annealed)רך, לעיבודמצב המסירה לעיבוד
מנורמל (Normalized)מבנה אחיד, חוזק בינונימצב בסיס, נפוץ בצינורות
מוקשה ומורפה (Q&T)חוזק גבוה ועמידות טובה לשבר; החוזק נקבע לפי טמפרטורת ההרפיהחלקים בעומס

שימושים

ייצור ועיבוד

טיפול תרמי

מוקשית בשמן ומורפית לקשיות גבוהה.

ריתוך

קשה: הפחמן הגבוה מחייב חימום מוקדם גבוה וטיפול אחרי ריתוך.

עיבוד שבבי

במצב מרוכך.

השוואה לחומרים דומים

חומרRm / Rp0.2ריתוךמתי עדיף
4140655–1000 / 415–835 MPaבינונית — Preheat 150Cפחות פחמן: משיכה יותר ומתרתכת יותר · לדף החומר
43401080–1470 / 970–1380 MPaקשה — Preheat 200Cעמידה יותר לשבר בחלקים עבים · לדף החומר
1050640 / 365 MPaקשהפלדת פחמן בפחמן דומה, יכולת הקשיה נמוכה · לדף החומר

טעויות נפוצות

לרתך בלי נוהל מתאים

סיכון גבוה לסדיקה.

לבחור 4150 לחלק בעומס הלם

העמידות לשבר נמוכה מ-4140.

להשאיר אחרי הקשיה בלי הרפיה

החלק פריך. מרפים מיד.

מקבילים, תקנים ואספקה

EN50CrMo4
DIN1.7228
תקניםASTM A29 / ASTM A322
צורות אספקהמוט · פורג׳
יצרניםTimkenSteel · Böhler · Ovako

להמשך לימוד

הערכים טיפוסיים ומשמשים להשוואה בלבד, והם תלויים מאוד במצב האספקה ובקוטר. לתכנון יש להסתמך על התקן ועל תעודת החומר (Mill Certificate). מקורות: SAE J403 ו-J404, ‏ASTM A29, ‏A322 ו-A519 (הרכב), גיליונות יצרנים, ומאגר החומרים של METAL HUB.
עודכן: 31 באוקטובר 2026