🇬🇧

נירוסטה 440C

נירוסטה מרטנסיטית 17% כרום עם פחמן גבוה מאוד

760–1900 MPaחוזק מתיחה
450–1860 MPaכניעה
269 → HRC 58-60קשיות
7.65 g/cm³צפיפות
200 GPaמודול E
50%עיבודיות

ערכים טיפוסיים למצב המסירה שבכותרת

440C מכילה כ-17% כרום ו-0.95–1.20% פחמן. הפחמן הגבוה יוצר אחרי ההקשיה מרטנסיט קשה וקרבידים, ולכן היא מגיעה לקשיות של 58–60 HRC.

זו הנירוסטה הסטנדרטית הקשה ביותר, והבחירה הקלאסית למסבים מנירוסטה, לחלקי שסתומים שעמידים לבלאי ולסכינים איכותיות. המחיר: עמידות לשבר נמוכה, ועמידות קורוזיה נמוכה מ-304.

תכונות מכניות ופיזיקליות

תכונהערךהערה
חוזק מתיחה Rm760–1900 MPa
גבול כניעה Rp0.2450–1860 MPa
התארכות A14%
קשיות269 → HRC 58-60
מודול אלסטיות E200 GPa
צפיפות ρ7.65 g/cm³
עיבודיות50%דירוג יחסי במאגר האתר

הרכב כימי (משקלי %)

יסודתחוםתפקיד
Cr כרום16.0–18.0עמידות לקורוזיה
C פחמן0.95–1.20קשיות וקרבידים
Mo מוליבדןעד 0.75
Mn מנגןעד 1.00
Si צורןעד 1.00
Fe ברזליתרה

הטווחים לפי ASTM A276 ו-A240, ונתוני יצרנים (ATI). לרכש יש להסתמך על התקן שבהזמנה.

מצבי אספקה וטיפול תרמי

נירוסטה מרטנסיטית מוקשית כמו פלדה: חימום לטמפרטורת אוסטניט (בדרך כלל 925–1070 °C), קירור מהיר, ואחר כך הרפיה. טמפרטורת ההרפיה קובעת את האיזון בין קשיות לעמידות לשבר.

מצבתכונותמתי בוחרים
מרוכךרך, לעיבודמצב מסירה
מוקשה ומורפה ב-150–370 °C58–60 HRCמסבים, סכינים, חלקי בלאי

שימושים

ייצור ועיבוד

טיפול תרמי

מוקשית בשמן או באוויר, ומורפית בחום נמוך (150–370 °C). חשוב להרפות מיד אחרי ההקשיה.

עיבוד שבבי

מעבדים במצב מרוכך, ומשחיזים אחרי ההקשיה.

ריתוך

לא מתאימה לריתוך.

השוואה לחומרים דומים

חומרRm / Rp0.2ריתוךמתי עדיף
440A725–1790 / 415–1650 MPaקשהפחות פחמן: משיכה ועמידה יותר · לדף החומר
420586–1900 / 414–1650 MPaקשה — Preheat 200Cזולה יותר, קשיות נמוכה יותר · לדף החומר
17-4 PH (630)930–1310 / 725–1170 MPaמצוינתחזקה ועמידה יותר, אבל לא קשה כמוה · לדף החומר

טעויות נפוצות

לבחור 440C לחלק בעומס הלם

העמידות לשבר נמוכה. לחלק כזה 431 או 17-4PH.

להשאיר זמן בין ההקשיה להרפיה

החלק עלול להיסדק. מרפים מיד.

לרתך

הפחמן הגבוה גורם לסדיקה.

מקבילים, תקנים ואספקה

EN1.4125
DINX105CrMo17
JISSUS440C
תקניםASTM A240 / AMS 5630
צורות אספקהמוט · לוח
יצרניםCarpenter · Böhler N695 · Sandvik · Valbruna

להמשך לימוד

הערכים טיפוסיים ומשמשים להשוואה בלבד. לתכנון יש להסתמך על התקן ועל תעודת החומר (Mill Certificate). מקורות: ASTM A240, ASTM A276 ו-EN 10088 (הרכב), גיליונות יצרנים, ומאגר החומרים של METAL HUB.
עודכן: 31 באוקטובר 2026